--->>Minden ami Forma 1----> .::.F1-Bolt.hu.:.

.:.Friss Hírek.:.Hátterek.:.Tabellák.:.Pályák.:.Történelem.:.Érdekességek.:.

Szezonzáró Értékelés. -2008. Világbajnoka: Lewis Hamilton, idén  egy roppant izgalmas szezont tudhatunk magunk mögött.

Igazán emlékezetesre sikeredett a 2008-as szezon, tele volt drámai csatákkal, végletekig kiélezett küzdelemmel, vitatott bírói döntésekkel. Valamint a Forma 1 történetében először éjszakai futamot is rendeztek, amelynek végén Hamilton került ki győztesként. De ne ugorjunk ennyire előre. 2007 után a közvélemény a Ferrari sikerét és Raikonnen címvédését tartotta valószínűnek és nem is alaptalanul. Ám Alonso távozása után a Mclaren-nél egy hátvédet szerződtettek Heikki Kovalainen személyében, akitől a wokingi istálló azt várta, hogy első Mclarenes szezonjában megfelelő segítője lesz a tavaly az utolsó pillanatban vb-címet elbukó Lewis Hamiltonnak.

Az idénynyitó Ausztrál Nagydíjon győzelemmel kezdett a Mclaren. Hamilton haladt át elsőként a célvonalon, míg Raikonnen mindössze 1 pontot szerzett és Massa kiállni kényszerült, azonban meglepetés volt, hogy Nico Rosberg  harmadik helyre hozta be Williams-ét.

Majd következett Sepang, ahol Raikonnen nyert és ahol csapattársa ismét nullázott. Vagyis Felipe Massa rendkívül gyengén kezdte a szezont. Bahreinben azonban magára talált Massa ahol kettős Ferrari siker született és növelte győzelmük jelentőségét, hogy a nagy vetélytárs Lewis még pontot sem szerzett. Következett Barcelona, ahol szintén kettős Ferrari sikert láthatott a nagyérdemű, ugyan Hamilton a 3. helyre behozta a Mercedes-t, de összetettben megelőzte őt a 2 Ferraris.
Monacóban aztán Hamilton visszavágott, Räikkönen pontot sem szerzett, míg Massa csak harmadik lett, így a brit visszavette a vezetést a pontversenyben is.
Így az első hat futam alapján a papírformának megfelelően kiemelkedett a 2 élcsapat a mezőnyből és mindhárom versenyző 2-2 győzelmet jegyzett.

Következett a Kanadai nagydíj, ahol a szezon egyik meglepetésére került sor ugyanis kettős BMW Sauber győzelem született, valamint a Toyotás Trulli lett a 3. helyezett. Az él menők botlottak mindössze Felipe szerzett 4 pontot. Ám nemcsak emiatt volt emlékezetes a futam, hanem a biztonsági autós szabály miatt is. A mezőny nagy része a bokszban tankolt, de a többiek éppen akkor haladtak el a kijárat előtt, így a bokszutca végén piros lámpa miatt Kubica és Räikkönen is megállt. Mögöttük Lewis Hamilton későn eszmélt, és már nem tudott megállni, hátulról eltalálta Kimi Ferrariját. Mindketten kiestek, így Kubicának valójában már csak célba kellett érnie. A lengyel a győzelmet megelőző kiegyensúlyozott teljesítményének köszönhetően összetettben is az élre állt, ami szintén nem kis elismerés volt a BMW Sauber számára.

Franciaországban azonban megszületett a szezonbeli harmadik kettős Ferrari győzelem. Massa nyert, Raikonnen a második lett. Nagy vetélytársuk Hamilton 10 rajthelyes büntetést kapott ( a Montrealban történtek miatt) és nem szerzett pontot. Silverstone-ban azonban megmutatta mennyire jó esőben és a hazai futamán, óriási fölénnyel nyert, több mint 1 perccel a második Heidfeld előtt! Raikonnen-ék csak szenvedtek, csúszkáltak ennek köszönhetően Kimi 4. lett Massa nem szerzett pontot sőt 2 kört kapott a hibátlanul vezető brittől. Így az összetettben is újra ő volt az első. Németországban is növelte az előnyét ugyanis ott is bezsebelte a 10 pontot.

A Hungaroringen viszont Massa megállíthatatlan volt, ám az olaszok legnagyobb bánatára 3körrel a vége előtt elfüstölt a Ferrari motorja és pont nélkül ment haza. A győzelem Kovalainen ölébe hullott ezzel belépett a F1-es futamot nyert pilóták közé. A másik Mclarenes bal első defekt miatt mindössze 5. lett. Kimi Raikonnen 3.

Az évad 12. futamát az Európa Nagydíjat, Valencia teherkikötőjénél rendezték, ahol Massa nyert egy viszonylag sima és eseménytelen futamon. Szintén a brazil örülhetett Spa – Francorchamps-ban ám nem ő futott be elsőként. 2 körrel a futam vége előtt leszakadt az ég és az első helyért Hamilton és Raikonnen csatázott és a brit előzést hajtott végre és hogy elkerülje az összeütközést levágta a sikánt és az élre került viszont visszaengedte Raikonnen ám utána rögtön előzött melyet később a versenybíróság szabálytalannak ítélt meg és így 25 másodpercet kapott Hamilton így csak 3. lett hivatalosan. Mclaren persze megpróbált fellebbezni de ezt elutasították. Ez elég nagy port kavart és a közvélemény rendkívül megosztott volt. Raikonnen a nagy rohanásban eldobta Ferrari-at és ezzel nagyon messze került a címvédéstől.

Monza-ban óriási meglepetésre Sebastian Vettel megnyerte az olasz nagydíjat a Toro Rosso-val. Az időmérőn és az esős versenyen is jól ment a fiatal német és megérdemelten nyerte meg a futamot. Eközben nagyok csak vergődtek, Raikonnen 9., Massa 6. Hamilton a 7. helyen zártak.
Ebben az időszakban erősödtek a középcsapatok, bizonyítja ezt hogy elkezdett a Renault is felzárkózni Fernandó Alonso révén. A spanyol győzőtt Szingapúrban az első éjszakai versenyen itt még azonban szerencséje volt ám Fuji-ban már megérdemelt győzelem volt. Japánban Raikonnnen matematikailag is elbukta a vb-címet, igaz 3. lett de ez kevés volt. Hamilton nem szerzett ponton míg Massa hetedik lett, ám itt jegyezném meg hogy furcsa versenybírói döntések születtek.

Így érkeztünk el az utolsó 2 versenyhez. A bajnoki címért folyó küzdelemben hárman álltak még versenyben: Hamilton, Massa, és Kubicának is volt matematikai esélye a vb- címre. Sanghajban Hamilton hibátlanul vezetett és megnyerte a kínai nagydíjat. Így a helyzet a tavalyihoz volt hasonló Lewis 7 ponttal vezetett vagyis legalább 4 pontot kellett szereznie Brazilíában. Sao Pauloban megtörtént a dráma és Hamilton az utolsó métereken megszerezte a bajnoki címet és Massa egyúttal tragikus hőssé vált, hazai pályán nyert de ez kevésnek bizonyult. A  konstruktőri világbajnokságot végül a Ferrari nyerte meg. Hamilton pedig minden idők legfiatalabb világbajnoka lett.